A tervet a törvény védi! Minden hozzájárulásom nélküli felhasználás jogkövetkezményt von maga után.
Magyar Kert Program
Tájgazdálkodási mintagazdaságok országos (Kárpát-medencei) hálózata
A program célkitűzése:
A magyar táj sokszínű, komplex, kulturális-gazdasági lehetőségeinek élményszerű és piacképes bemutatását vállaló országos (Kárpát medencei) hálózatának kialakítása, a program céljait támogató települési önkormányzatok, vállalkozók és civil szervezetek bevonásával.
(Kapcsolódó fogalmak: vidékfejlesztés, falufejlesztés, agrikultúra, helyi és kistérségi összefogás, közösségfejlesztés, hagyományápolás, endogén potenciálok, sport és szabadidős programok, vidéki turizmus, ökologikus gazdálkodás, a szerves kultúra oktatása)
Definíciók:
Tájgazdálkodás: a konkrét helyi agro-ökológiai sajátosságokra és gazdálkodási hagyományokra alapozott szerves (ökologikus) gazdálkodási forma, melynek fejlesztése a helyi (kistérségi) igények figyelembevételével tehető piacképessé.
Mintagazdaság: a kialakítandó mintagazdaság amellett, hogy a tevékenysége „tájgazdálkodási” jellegű, és piacképes tevékenységet folytat, a konkrét termelési tevékenységét úgy végzi, hogy referenciaüzemként bemutató, tájékoztatási, oktatási feladatokat is ellát.
Kiegészítő tevékenységek: a táji adottságok és a kulturális gyökerek bemutatása érdekében a szűken vett gazdálkodási tevékenységeken túlmenően a mintagazdaságok tevékenységéhez kapcsolódóan a helyi hagyományok gyökereit bemutató kulturális tevékenységek (kézműves, néprajzi, sport, ….) szervezése is kívánatos, kapcsolódva fejlesztve a helyi települési és kistérségi infrastrukturális adottságokat, igényeket.
A Programhoz való kapcsolódás lehetőségei:
A Programhoz olyan társulások kapcsolódhatnak, amelyek a célkitűzéseknek megfelelően létre tudnak hozni egy a helyi önkormányzat (kistérségi társulás), vállalkozók és civil szervezetek képviselőiből szervezett helyi Programgondozó Társulást.
A Programgondozó Társulás feladata a mintagazdaság területének és az azon zajló gazdálkodásnak a megszervezése (akár meglévő gazdaságokkal való együttműködés formájában) illetve a Programhoz kapcsolódó kiegészítő tevékenységek megszervezése.
A Program koordinációja:
A Program országos koordinációját, ez egyes helyi Programok minősítését a
Pilisszántó székhelyű, Dr. Lévai Edit által megbízott Programtanács végzi.
A Programtanács feladatai:
1.) A „Magyar Kert” Program kialakítására vonatkozó mintaterv kidolgozása (minimális követelmények, a helyi csoportok csatlakozási, minősítési és működési feltételei)
2.) Támogatási források szervezése
3.) Tervezési segítségnyújtás a helyi csoportok programjainak kialakításához
4.) Minősítés, ellenőrzés, minőségbiztosítás
A Program kidolgozását támogatja (részemről ezt tudom felajánlani, nyilván lehet további támogatókat is találni):
Magyar Urbanisztikai Társaság Falutagozata (Elnök: Dr. Ónodi Gábor)
Szent István Egyetem Környezet- és Tájgazdálkodási Intézete (Igazgató: Dr. Ángyán József)
Gödöllő-Pilisszántó, 2007. 01. 11. Dr. Ónodi Gábor – dr. Lévai Edit